CZAS WOLNY. FOTOGRAFIE | ZACHĘTA

Dwie pory dnia, dwie różne twarze. Ludzie czasów PRL-u  pochłonięci pracą do godziny ~16, wychodząc z niej i zaczynając czas wolny stawali się inni.

Wystawa przedstawia prace sześciu fotoreporterów, którzy większość swojego życia spędzili w tzw. potocznie komunie. Wszyscy pracowali dla oficjalnych magazynów, ale ich praca trwała również po jej zakończeniu. Fotoreporterem jest się wręcz 24 godziny na dobę, wyznając zasadę, że nigdy nie wiesz co może się zdarzyć ani jaki kadr ułoży Ci los.

Uchwycona codzienność PRL-u, a dokładnie społeczeństwa w czasie wolnym, jest zabawna, czasem absurdalna, naturalna i niebędąca wyuczonymi ruchami wykonywanego zawodu, ale momentami i przerażająca. Fotografie wykonane zostały przy okazji zleceń czy zwyczajnego spaceru. Można odczuć atmosferę tamtych czasów: szarej rzeczywistości, ale jednoczesnie wielkiej radości z każdego dnia, której powoli jest coraz mniej oraz zamknięcie obywateli w schematach/formach.

Autorzy uchwycili ulotną chwilę z przypadkowymi ludźmi, którzy tworząc ciekawy obraz, można odczytać jako manifest. Przypadek gestów, miejsca, osobowości czy przedmiotów, w jednej całości przedstawiają kawałek historii, którą możemy poznać na podstawie świetnych prac mówiących więcej niż słowa.

 


 

ZACHĘTA WT-ND do 22 WRZEŚNIA 2013.

  1. Małachowskiego 3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *