EXTRA : MIESIĄC FOTOGRAFII W KRAKOWIE | WYSTAWA VANITY F.C GUNDLACHA

„Fotografie mody nieodmiennie są interpretacjami (…). Odzwierciedlają i obrazują ducha czasów obecnych oraz antycypują ducha jutra” , tak podsumował kierunek fotografii legendarny niemiecki fotograf mody, kolekcjoner, kurator i reporter Franz Christian Gundlach (ur. 1926). Znakomity artysta, który ma na swoim koncie ponad 160 okładek i 5 tysięcy sesji, posiada również znakomitą kolekcję prac najlepszych z najlepszych z branży: Richard AvedonLillian BassmanCecil Beaton,Sibylle BergmannErwin BlumenfeldGuy BourdinLouise Dahl-WolfeHubs FlöterRalph GibsonF.C. GundlachGeorge Hoyningen-HueneHorst PHorstGeorge HurrellIndlekofer + KnoepfelWilliam KleinNick KnightDavid LaChapelleEdgar LeciejewskiZoe LeonardLeon LevinsteinPeter LindberghGjon MiliSarah MoonHelmut NewtonIrving PennRegina RelangMelvin SokolskyDeborah TurbevilleYvaImre von SanthoTim WalkerWols.

W ramach wystawy „Vanity” zorganizowanej na festiwalu Miesiąca Fotografii w Krakowie, prezentowanych jest sto prac fotograficznych. Od lat 20 do współczesności, możemy spostrzec jak zmieniała się moda, jakie ikony kształtowały świadomość czytelników magazynów oraz w jaki sposób została ujmowana przez poprzednich mistrzów fotografii. Najstarsze odbitki pochodzą dokładnie z 1928 roku: Piana mydlana na Balu Posterów, aż do współczesności, na przykład 2010: 2 Leroy Street / NY z cyklu Puchy i kwiaty. Oprócz uwiecznionych krojów ubrań z poprzednich lat, jest to kawał dobrej historii .

 

„Fotografia mody jest jak lustro, w którym przegląda się społeczeństwo, ujawnia proces kulturowy polegający na przesuwaniu się z punktu ciężkości – z ubioru jako takiego na marki, postawy, i wydarzenia towarzyskie. Wkroczenie fotografii mody w przestrzeń muzealną czyni ją nośnikiem pamięci, podnoszącym modę do rangi mitu” 

F.C.GUNGLACH

2_69976_vanity-fashion-photography-from-the-collections-of-fc-gundlach_24089 635048410733696675

 


 

VANITY – FOTOGRAFIA MODY Z KOLEKCJI F.C. GUNDLACHA
Kurator: F.C. Gundlach

WYSTAWA CZYNNA CODZIENNIE DO 1 WRZEŚNIA 2013 / MUZEUM NARODOWE W KRAKOWIE

bilet normalny: 10.- / bilet ulgowy: 6.-

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *