NOWE OBLICZE PLACU GRZYBOWSKIEGO

Plac Grzybowski w pełni przestrzenią miejską dla mieszkańców

Wyjątkowy Plac Grzybowski

Plac Grzybowski to miejsce, w którym nowoczesność spotyka się z przeszłością, tworząc niepowtarzalny charakter. To wyjątkowe miejsce w sercu stolicy jest jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji – nie tylko dogodnie położoną, lecz także spokojną i pełną pozytywnych kontrastów. W jednym kadrze uchwycimy tu zabytkowy Kościół Wszystkich Świętych i nowoczesny, wysokościowy budynek apartamentowy Cosmopolitan Twarda 4.

14-09_JAHN-cosmo_28Mozaika epok

Plac Grzybowski to kompozycja kontrastów. W tym miejscu spotykają się dwie kultury – żydowska i chrześcijańska oraz różne epoki. Pięknie odrestaurowana ulica Próżna, która od zarania dziejów łączyła centrum stolicy z żydowskim światem na Grzybowie jest jedyną zachowaną po czasach warszawskiego getta. Z przedwojennej zabudowy ostał się także gmach synagogi Nożyków i tzw. biały budynek przy ul. Twardej 6. Uszkodzone podczas wojny kamienice przy ulicy Bagno wyburzono w latach 60, by wznieść Osiedle Grzybów. Taki sam los miał spotkać kamienice z Próżnej, ale udało się je uchronić. Współczesna architektura Placu Grzybowskiego to spójność pomiędzy tym, co historyczne a tym, co nowe. Podczas rewitalizacji zadbano o każdy szczegół, nawiązując subtelnie do przeszłości – zaznaczono dawne tory tramwajowe oraz zachowano styl odnawianych kamienic. Całkowicie przeszklony, nowoczesny Cosmopolitan Twarda 4 jest najmłodszym z budynków tworzących charakter dzielnicy. Wysokościowy budynek apartamentowy, który góruje nad okolicą, nie tylko doskonale wkomponował się w kontrastowy krajobraz, lecz także jest symbolem rozwoju stolicy.

Miejsce do życia

Położony w centrum, ale nieco na uboczu Plac Grzybowski to jedno z najbardziej klimatycznych miejsc w Warszawie. Ludzie przychodzą tu, by się zrelaksować i odciąć od gwaru pobliskiej ul. Marszałkowskiej, siadając na ławce z pięknym widokiem na zachwycającą architekturę. Jest to także bardzo atrakcyjna lokalizacja dla tych, którzy chcą mieszkać w centrum stolicy i jednocześnie w cichej okolicy, która zachowała swój kameralny charakter. Blisko stąd do parków i miejsc kultury czy rozrywki. Wystarczy kilka minut, by z zacisznej enklawy przenieść się do centrum zdarzeń. Kluby, kawiarnie, opera, teatry czy kina są niemal na wyciągnięcie ręki. Plac Grzybowski zapewnia też bardzo dogodny dostęp do biznesowego city – by dostać się do biurowców przy ul. Emilii Plater czy Rondzie ONZ, nie trzeba korzystać z samochodu.

Cosmopolitan_maj_2014_2

Nowa jakość przestrzeni miejskiej

Większość stołecznych placów – jak Plac Zbawiciela czy Konstytucji – zostało zagospodarowanych na ronda i parkingi, pozostając placami tylko z nazwy. Plac Grzybowski jest warszawskim fenomenem, bo jest przestrzenią miejską dla mieszkańców. Warszawiacy przychodzą tu odpocząć od gwaru miasta – usiąść na ławce przy ciekawie zaaranżowanym oczku wodnym lub w jednej z pobliskich, klimatycznych restauracji przy Próżnej. Przeprowadzoną tu roku rewitalizację uważa się za jedną z najbardziej udanych w stolicy, ponieważ całkowicie spełniła swoją rolę – Plac Grzybowski stał się jednym z ulubionych miejsc mieszkańców Warszawy i turystów. Kolejnym etapem w rozwoju okolicy jest inauguracja patio Cosmopolitan Twarda 4, które otwiera się na historyczną dzielnicę. Odwiedzających przestrzeń przy budynku apartamentowym wita nowoczesna, wysoka na osiem metrów rzeźba „You and Me” autorstwa Erana Shakine’a. Dalej znajdują się wyjątkowe koncepty kulinarne na miarę światowych metropolii. Plac Grzybowski tętni życiem nie tylko dzięki podziwiającym jego uroki na co dzień. Odbywają się tu też cykliczne wydarzenia kulturalne. Od 2004 roku stolica właśnie w tym miejscu świętuje wspólne dziedzictwo w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”, a Plac Grzybowski i ulica Próżna wracają do klimatu lat przedwojennych. Ta wyjątkowa impreza kulturalna obejmuje takie dziedziny jak literatura, muzyka, teatr i sztuki wizualne, przyciągając ludzi z całego świata.

 

 

 

 

 

 

                 

 

                 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *