USTAWIENIA PRYWATNOŚCI | WYSTAWA MSN

Jak w czasach technologicznego przyspieszenia i naszego codziennego kontaktu z nowymi mediami kształtuje się doświadczenie tożsamości i społecznej interakcji?

Kto nie próbował sobie odpowiedzieć na to pytanie? Wystawa to próba odpowiedzi, jak z perspektywy pokolenia artystów urodzonych w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, które weszło na scenę artystyczną w czasach dynamicznej ekspansji Internetu i masowej kultury cyfrowej, w przestrzeni pełnej pozornie nieograniczonych możliwości, nadmiaru obrazów i informacji się odnaleźć.

Dla młodego pokolenia sieć nie jest przestrzenią zewnętrzną wobec materialnej rzeczywistości, a raczej integralnym elementem codzienności, który skłania do coraz odważniejszego projektowania swojej tożsamości i zarządzania nią.

To również krajobraz, w którym coraz bardziej zacierają się granice między produkcją a konsumpcją, domeną publiczną i prywatną, oryginałem i kopią, tym, co intymne i tym, co pokazujemy wszystkim. Nieodparta potrzeba wyrażania siebie, swoich opinii i „autentyczność” przekazu nieodwołalnie wpłynęły na nasze doświadczanie więzi i relacji z drugim człowiekiem.
Zmienia się wszystko: rejestracja i dystrybucja własnego ja, sposoby reprezentacji i możliwość identyfikacji. Bezprecedensowa jak dotąd wolność komunikacji i ekspresji stwarzają możliwości do codziennego performansu płci, rasy, ról i hierarchii społecznych.

Powoli zaczynamy tracić rzeczywistość na rzecz przeżywania życia w sieci. Tracąc powoli otaczający nas świat i czas prześlizgujący się między palcami, brniemy w wir lajków, udostępnień, zaproszeń, zaczepek oraz co raz to nowych możliwości sieciowych. Gdzie jest nasze życie prywatne, a właściwie jego granica w czasach informatyki?  Czy wyobrażamy sobie aktualny styl życia bez internetu oraz ciągłej komunikacji?

Wystawa jest odpowiedzią na tę wyraźną metamorfozę społecznej świadomości, wskazując na nią jako na element, który fundamentalnie przewartościował kwestię wolności, prywatności i anonimowości każdego z nas.

 


 

Termin wystawy w MSN : 25.09.2014 – 06.01.2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *