„W SERCU KRAJU” | MUZEUM SZTUKI NOWOCZESNEJ

„W sercu kraju zieje pustką. Geograficzne centrum Polski, centrum Warszawy, jest puste. Plac Defilad to miejsce porzucone: Pałac Kultury, dawne jądro symboliczne, jest otoczony opuszczoną przestrzenią, tymczasowym parkingiem, a między samochodami wciąż stoi trybuna honorowa z czasów, kiedy maszerowały tędy pierwszomajowe pochody. Zdobiący ją orzeł bez korony patronuje teraz narażonym na słońce, deszcz i wiatr podróżnym, którzy czekają na transport na prowizorycznym dworcu autobusowym. Tu ma powstać muzeum. A zadaniem kolekcji muzeum jest wypełnić pustkę w sercu.”

„W sercu kraju” jest pierwszym tak obszernym pokazem kolekcji artystycznej, gdzie zaprezentowanych zostanie około 150 prac 85 artystów.

Dzieła pochodzą nie tylko z Polski, ale i z różnych części świata. Oddają one obraz współczesnej sceny artystycznej, gdzie dużą rolę w nich odgrywa właśnie Polska.

Wystawa „W sercu kraju” mocno stara się podkreślić cechy współczesnej sztuki, czym jest między innymi umiejętne zadawanie prostych pytań, które skierowane są do nas poprzez dzieła artystyczne i tym samym skłaniają nas do myślenia i chęci zrozumienia, co chciał przekazać nam autor. Poruszone są problemy społeczne, zjawiska oraz inne trudne tematy takie jak holocaust. Poprzez sztukę można zaczerpnąć wiedzy historycznej oraz zmienić swój punkt widzenia patrząc na daną rzecz z innej nieznanej nam dotychczas perspektywy.

IMG_2855  Kolekcja Muzeum Sztuki Nowoczesnej kreuje nowy kanon współczesności i staje się jej laboratorium, gdzie możemy obserwować jak zmienia się i pędzi kreatywność w naszych czasach. Z tego powodu zbiór dzieł można nazwać ‚otwartym zbiorem’, ponieważ będzie wciąż ulegał modernizacji, ewoluował zgodnie z pędzącym czasem. Na całokształt przedstawionych prac wpłyną duch transformacji jak i sprawy światopoglądowe. Kolekcja ta emanuje sprawami społecznymi, które ukształtowały kreatywność, myślenie autorów dzieł i tym samym nadały punkt ich odniesienia .

Sztuka to nie tylko przedmioty w postaci rzeźb czy zaaranżowanych przestrzeni, ale i liczne dyskusje,opinie jakie wywołują dzieła co przewidział zespół Muzeum Sztuki Nowoczesnej w swoim programie. Celem wystawy było również pobudzenie odbiorców i skłonienie ich do wyrażania swojej opinii na tematy zawarte w dziełach artystów.

Wystawa „W sercu sztuki” powstała dzięki programowi Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – „Narodowe kolekcje sztuki współczesnej”z 2011 roku. W wyniku licznych dyskusji i konsultacji udało się zebrać środki na sfinansowanie zakupów do kolekcji sztuki współczesnej. Dzięki takim programom i zaangażowaniu ludzi, mamy możliwość obcowania z nią a Muzeum może gromadzić kolejne dzieła, którymi będzie mogło się podzielić. Wszyscy jesteśmy współtwórcami sztuki i miejmy nadzieję, że społeczeństwo co raz częściej będzie odwiedzać takie miejsca.

 

 

 

 

 


 

Wystawa trwa od 14 maja 2013 do 6 stycznia 2014

w godzinach: 12:00-20:00 od wtorku do niedzieli.

WSTĘP WOLNY

Opisy wszystkich prac dostępne są na miejscu w formie przewodnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *