WITKACY BEZ MASKI | WERNISAŻ

Nie byłoby Zakopanego bez takich osobowości jak Stanisław Ignacy Witkiewicz, który wraz ze swoją żoną Jadwigą są bohaterami wystawy, która powstała w oparciu o zbiory Muzeum Tatrzańskiego. Zbiór fotografii zaprezentowanych na wystawie WITKACY VITKAC opowiadają o twórcy z perspektywy zwykłego mężczyzny z krwi i kości, obnażając jego emocje, śmiech, wolny czas z przyjaciółmi, spacerującego po górach i ukochanym mieście. 12049294_2112493992224998_2489119140845523111_n

On – niestandardowy pod każdym względem, ona – równie nietypowa i nieco oderwana od rzeczywistości. Przedstawione ich wspólnie spędzane chwile, wprowadzają silnie wyczuwalny niepokój i tajemnicę, jakby ich wspólny świat był tylko arealnym splotem okoliczności zatrzymanym na zdjęciu.

Niezwykle frapujące, nawet dla bardzo rozpieszczonego fotografią widza XXI, zdjęcia zdejmują maski artysty i wyciągają na światło dzienne grymasy, miny, dziwne pozy – czyli pełny wachlarz naturalnych zachowań Witkacego. Jego żona, Jadwiga, to kobieta oscylująca w swoim wizerunku między skrajnościami. Od sensualnej, melancholijnej piękności do niepokojącej śmiechem i obłędem w oczach kobiety.

Kadry w których bohaterowie się nieustanie przenikają, roztapiają, po to by przy kolejnym kadrze powrócić do wyraźnego i przeszywającego spojrzenia. Nazwany „artystą – tyranem” Witkacy, przedstawia swoją żonę w wymyślonym przez siebie wizerunku – od naturalności po przekontrastowane pozy.

” (…) Bądź dumny, nie zadowalaj się byle czym ani w sztuce, ani w życiu.” – takimi słowami od ojca w wieku 20 lat pokierował się później w życiu Witkacy. Jego wyjątkowość tkwi w bezwzględnej kreacji – własnej i osób go otaczających.

Jako pierwsza wystawa odnosząca się do relacji prywatnych artysty oraz miejsc, wciąga i porusza. Są to bezwzględnie diamenty i rozkosze tyrana polskiej kultury.

 


 

WYSTAWA DOSTĘPNA DO KOŃCA LUTEGO 2016 / VITKAC UL. BRACKA 9 / PIĘTRO 4

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *